Sinka Kornél: A család fontos alapot ad a sporthoz
Felvették az akadémiás ritmust Sinka Kornél gyermek korosztályba tartozó versenyzői, jó bizonyíték erre Tihi Bíborka Brigitta szereplése, aki április végén ezüstérmes lett a győri regionális idénynyitón. Hogy miként lehet motiválni az U10-U12-es korosztályt? Erről is beszélgettünk edzőnkkel, Sinka Kornéllal.
Közel egy évvel ezelőtt csatlakozott az akadémia edzői csapatához. Hogyan tekint vissza az elmúlt hónapokra?
Jó érzésekkel, pozitív jövőképpel, hiszen jó pár tehetséges gyerek kezd kinőni ebben a korosztályban. Tizenkilenc fős csapattal dolgozom együtt, akik közül többeknek sikerült elkapni a fonalat, egyértelműen érezhető a fejlődésük. A csoport egyik referencia embere Bibi, aki minden edzésen jelen van, minden munkát igyekszik tisztességesen elvégezni és ahogy látja, hatékonyan kezdett el kajakozni.
Mi kell ahhoz, hogy ez a korosztály ráérezzen arra, mit is jelent a sport, a mindennapi befektetés a fejlődés, az eredményesség érdekében?
A legfontosabb pillérnek a családi hátteret érzem. Ahol rendszer van, ahol azt nevelik a gyerekbe, hogy „amit elkezdtél, csináld rendesen, ne csak ímmel-ámmal”, nos, ott hatékonyan tudunk dolgozni. Nagy segítség számunkra, ha a szülők is azonos értékrendet képviselnek, mint mi, ha komolyan veszik a munkánk és áldoznak a saját idejükből arra, hogy biztosítani tudják a gyerek rendszeres sportolását. A másik, hogy a gyerek a korának megfelelő munkát, terhelést kapja, méghozzá játékosan. Szükséges, hogy úgy tanítsuk meg őket a sportág alapjaira, hogy közben ne veszítsük szem elől azt, hogy ők még gyerekek.
Hogy néz ki egy heti programjuk?
Ennél a korosztálynál még főleg a technika tanítása élvez előnyt. Hétfőn egy kis erősítő edzéssel kezdünk, utána vízre szállunk, kedden technikai evezés van vagy időre menés, éppen milyen hetünk van. Szerdán és csütörtökön kamatoztatjuk a tudásunkat, gyűjtjük a kilométereket, majd pénteken szintén erősítés és játékos foglalkozások következnek.
Mennyire fontos a gyermek korosztály számára a versenyzési lehetőség?
Szeretnek versenyezni, és fontos is, hogy versenyezzenek, hiszen meg kell szerezniük az ezzel kapcsolatos rutint. Ahányszor odaáll a gyerek a rajthoz, annyiszor éli át a kis lelke azt az érzést, hogy téthelyzetben van. Az első alkalmakor nyilván még izgul, aztán a szezon közepére már kialakul a rendszer, megtanulja, mit és hogyan kell csinálnia egy-egy verseny előtt. Lehozni a hajót, átnézni, bemelegíteni, figyelni a feladatokra… Idén hét-nyolc versenyt terveztem ennek a korosztálynak, szerintem ez pontosan elegendő ahhoz, hogy szokják a versenylázat, megtanulják a feladatokat és megtanulják a tiszteletet. Tisztelni a versenytársakat és saját magukat.
Korábban ifjúsági versenyzőkkel foglalkozott, mennyire volt nehéz átállni erre a korosztályra,
Kellett hozzá idő, kellett, hogy megtanuljam az ő nyelvüket, hogy jól is értsék azt, amit mondok az edzéseken. Ebben a korosztályban a jó technika megtanítása a lényeg, és mivel én ezt szeretem a legjobban a kajakozásban, így nagyon élvezem az együtt töltött napokat.