Arany-, ezüst- és bronz! – Akadémistáink nyakába minden éremből került a szegedi világkupa első döntős napján

Mint a mesében – így kezdődött számunkra a szegedi világkupa első döntős napja, amelyen hét versenyzőnk is érdekelt volt a négyesek küzdelmei során. Fodor Bence révén arany-, Kőhalmi Emesének, Ujfalvi Laurának és Pető Hannának köszönhetően ezüst-, míg a Hidvégi fivérek részéről bronzérem lett a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia éremtermése.
A szakemberek szerint egy kajakos nemzet erejét a legjobban a csapathajóban nyújtott eredmények szimbolizálják. Nos, a magyar kajakválogatott tagjai a szegedi világkupán megmutatták: továbbra is magas színvonalat képvisel hazánk a nemzetközi színtéren.
És öröm hozzátenni, hogy ebben akadémistáink oroszlánrészt vállaltak, hiszen a férfi K-4 500 méter döntőjének végén Fodor Bence nyakába arany-, a Hidvégi fivérekébe bronzérem került, míg a nőknél egy valódi meglepetés-ezüstérem született Beé-Samu Andrea tanítványainak, Kőhalmi Emesének, Ujfalvi Laurának és Pető Hannának is köszönhetően.
De menjünk szépen sorjában, hiszen a férfi csapathajók versenyére két ütőképes magyar egység alakult. Az A egységben az olimpiai ezüstérmes Nádas Bence mögött ifjúsági világbajnokunk, Hidvégi Zalán, testvére, a felnőtt Európa-bajnoki ezüstérmes Hidvégi Hunor, valamint a szegediek U23-as világbajnoka, Keller Gergő foglalt helyet. A B-egységben is feltörekvő fiatalok lapátoltak, Opavszky Márk mögött akadémistánk, Fodor Bence, valamint Balogh Gergely és Tamási Zsombor ült hajóba – utóbbiak már az előfutam során jelezték: érdemes számolni velük a fináléban is!
Igazuk lett! Hiszen a döntőben remekül vették fel a kesztyűt a három olimpiai bajnokot is soraiban tudó német hajóval, sőt, nagyon okos versenyzéssel le is győzték a nagy favoritokat. Hidvégi Zalánéknak sem hiányzott sok ehhez, alig több mint két századdal szorultak le a dobogó harmadik fokára.

„Nagyon sokat jelent ez a győzelem, hiszen ez az első felnőtt eredményem, ez az első felnőtt érmem a nemzetközi mezőnyben. Hogy mitől állt össze ilyen jól az egységünk? Még mi is találgatjuk, de szerintem sokat számít, hogy az utánpótlás korosztályban sokat ültünk egy hajóban, én mindhárom fiúval mentem párost és szereztem is érmet a világversenyeken. Jó pályát mentünk, de azért van még csiszolnivalónk, az utolsó indításunk nem volt annyira tökéletes, viszont olyan sebességen ment alattunk a hajó, hogy az aranyat meg tudtuk szerezni” – mondta Fodor Bence, aki saját bevallása szerint nem igazán emlékszik a teljes pályára, így biztos, hogy jó párszor visszanézi majd ezt a döntőt.
És hogy miként vélekedtek a Hidvégi testvérek erről a fináléról?
„Nagyon jól egyben voltunk. A német egységtől, ami az ő elmondásuk szerint erősebb, mint a párizsi olimpiát megnyerő csapathajó volt, volt csak egy hajszállal kaptunk ki. Elégedett vagyok ezzel az eredménnyel, hiszen tizenkilenc évesen, életem első felnőtt világkupáján érmet tudtam szerezni. Gratulálok a másik magyar egységnek, a poznani világkupán majd igyekszünk visszavágni” – értékelt Hidvégi Zalán a versenyt követően.
„Én is elégedett vagyok ezzel a szerepléssel. A döntő előtt reménykedtem benne, hogy egy éremre be tudunk majd jönni és ez sikerült is. A pályánk elején még kell egy kicsit javítanunk, de szerintem Poznanra ez is összeáll majd” – tette hozzá Hidvégi Hunor.

És akkor jöjjenek a lányok, akiknek produkcióját látva libabőrös lett az ember a parton, hiszen a döntőben olyat húzott a győri Gombás Alíz, valamint a három KKNA-s versenyző, Kőhalmi Emese, Ujfalvi Laura és Pető Hanna alkotta fiatal kvartett, amelyre jó páran elégedetten bólinthattak. Az egység remek finissel, az ötödik-hatodik helyről érkezve megnyerte az ezüstérmet a spanyol egység mögött, míg a Kiss Blanka, Fojt Sára, Pupp Noémi, Lucz Anna alkotta A-egység csak centikkel csúszott le a dobogóról a végül harmadik helyre érkező németek mögött.
Az ezüstérmes egységben helyet foglaló hétszeres világbajnok Kőhalmi Emese már rutinos nyilatkozó, az első világkupáján szereplő Ujfalvi Laura, és az egység két 18 esztendős tagja, Pető Hanna és a győri Gombás Alíz először tapasztalhatta meg milyen érzés interjút adni egy ilyen remek szereplés után.

És hogy mi volt az egység sikerének a kulcsa?
„A középfutamban alkalmazott taktikával jöttünk, 250 méternél és az utolsó 100 méteren hoppolt Laura, de 50 méternél is indítottunk egyet, ami nagyon kellett a lelkünknek” – mondta Kőhalmi Emese.
És hogy miért érkezett ez a „lelki-hopp?”
„A végén egy picit szétestünk már, dőlt is a hajó, de úgy éreztem, hogy még muszáj beletennünk egy lapáttal, mennünk kell… És jöttünk is!” – mondta nevetve Ujfalvi Laura.
„Azt hiszem, mindannyiunk számára meglepetés ez az ezüstérem. Az elő- és középfutam szereplése után úgy gondoltuk, ha minden összejön, a középmezőnyben végezhetünk. Ehhez képest szívvel-lélekkel a dobogóig jutottunk” – magyarázta Pető Hanna.
És a jövő kulcsmondatát a győri Gombás Alíz fogalmazta meg.
„Már az hihetetlen érzés volt, hogy így négyen indulhattunk ezen a világkupán és olyan kajakosokkal vehettük fel a versenyt, akiken felnőttünk, akikre felnéztünk. Ők most az ellenfeleink, és itt volt a lehetőség arra, hogy megmutassuk nekik: sziasztok, mi is itt vagyunk! Azt hiszem, ez elég jól sikerült.”