Az Akadémiáról
Hat évnyi előkészítő munka és sok-sok tervezés után 2020 decemberében Sukorón megkezdte működését Magyarország első államilag támogatott kajak-kenu akadémiája, a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia. Névadónk és akadémiánk elnöke a háromszoros olimpiai bajnok és harmincegyszeres világbajnok kajakozó, Kovács Katalin, aki több mint három évtizednyi szakmai tapasztalattal felvértezve álmodott új rendszereken nyugvó, világviszonylatban is egyedülálló sportakadémiát, amely hosszú távon kiemelkedő utánpótlás-műhelye lehet Magyarország legsikeresebb olimpiai sportágának, a kajak-kenunak.
Akadémiánk elsődleges filozófiája a sportos, aktív életmódra nevelés, hogy a gyerekek számára megmutassuk, nélkülözhetetlen része életünknek a testi-lelki egészség.
Ugyanakkor az élsport területén kiemelkedően fontos szerepet vállalunk a tehetséggondozásban: siker számunkra minden egyes tehetség, akiket edzőink jó szemmel választanak ki, életkoruknak megfelelően építenek, menedzselnek annak érdekében, hogy évek múltán a nagy világversenyeken tovább öregbítsék a magyar kajak-kenu sport hírnevét.

2024. október 12-én hivatalosan is megnyitotta kapuit a sukorói Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia. A 2024-es év első negyedévétől kezdődően az ideiglenes sukorói edzéshelyszíneket folyamatosan felváltották az épület-komplexumban átadásra kerülő területek. Ennek köszönhetően a próbaüzem elkezdődött, s 2024 decemberére már teljes kapacitással használhattuk a létesítményt. Közel 250 sportoló a létesítményben tölti a mindennapjait, a sportszálló lakói mellett az eddigi budapesti bázisú ifjúsági és U23-as sportolók is Sukorón kezdték meg az őszi felkészülést, így legtöbben hétfőtől szombatig a létesítmény lakói.
Az állami tulajdonú létesítmény fenntartója a Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökség lett. A kivitelezést Turi Attila Kossuth és Ybl-díjas építész és a Planbau Kft. tervei alapján 2021 őszén kezdhette meg a magyar tulajdonú WEST HUNGÁRIA BAU Kft. a sukorói – korábban VVSI – kajak-kenu és evezős pálya területén.
A beruházás „szívét” jelentő Akadémiai Főépülettel, a Kajak-Kenu Központ néven funkcionáló Csónakház épülettel, a világviszonylatban is kuriózumnak számító Ellenáramoltató medencével, valamint a megújult céltoronnyal a sportkomplexum több mint 20 000 m2 -en jöhetett létre.
A Makovecz Imre és az általa kialakított organikus építészet stílusjegyeit idéző Akadémiai főépület funkcionalitását tekintve multisport-létesítmény. A reprezentatív Előcsarnokból elkülönítetten, egymástól zavartalanul közelíthetők meg a különböző rendeltetésű épületrészek: az 50 méteres, 10 pályás FINA szabvány szerinti sportuszoda (bemelegítő teremmel és tanmedencével), amely úszóversenyek és vízilabda-tornák lebonyolítására is alkalmas; a különleges tetőszerkezettel bíró multifunkcionális Tornacsarnok, amelyben egyaránt otthonra talál akár osztott pályán a kosár-, kézi- és röplabdasport, a futsal, valamint a 30 méter széles boulder-falaknak köszönhetően a falmászás is.

Az épületegyüttesben három kondicionálóterem, korszerű sportdiagnosztikai részleg, 240 fős étterem, 240 fős konferenciaterem, és három épületszárnyban a kollégiumi és edzőtábori szobák, valamint apartmanok is helyet kaptak. Itt található meg Magyarország első Magaslati részlege, amelyben a finn Hypoxico Group rendszereit alkalmazva lehetőség nyílik a magaslati körülmények szimulációjára is minden sportoló számára.
A kültéri sportpályák (kosár-, tenisz-, strandröplabda- és műfüves focipálya, street workout pályák) ölelésében található meg az Akadémia Kajak-Kenu Központja, amelynek részét képezi a tanmedencéket és konditermet is magában foglaló Hajótároló épület, valamint a mozgáselemzésre és diagnosztikai mérésekre alkalmas egyedülálló Ellenáramoltató Medence. Szintén megvalósult a területen egy evezős ház és hajótároló, ezzel is biztosítva a terület minden korábbi funkcióját.

A sukorói Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia az első olyan sportlétesítmény a világon, ahol egy területen található meg a Magaslati részleg, valamint az Ellenáramoltató Medence.
Akadémiánk nagy hangsúlyt fektet a kettős karriergondozásra, versenyzőink számára partneriskoláinkban biztosítjuk a megfelelő képzést, a továbbtanulás lehetőségét, hogy a sportolói pályafutás befejeztével a civil életben is hasonló sikereket érhessenek el, mint a versenypályán.
Bízunk benne, hogy szakmai elhivatottságunknak, törekvéseinknek, pedagógiai módszereinknek köszönhetően minél több gyerek ismeri és szereti meg ezt a csodálatos, természet közeli sportágat.
Mottónk: „A múlt sikereire alapozva, a jelen lehetőségeivel élve, a jövő nemzedékéért!”

Kovács Katalin
3x olimpiai bajnok, 31x világbajnok kajakos, 29x Európa-bajnok, illetve a KKNKKA Alapítvány kuratóriumának elnöke