Vendégszektor: Csay Renáta
Akadémiánk fiatal versenyzői ezt a hétvégét a győri Olimpiai Sportparkban töltik a Csay Renáta Regionális Akadémia Héraklész fizikai felmérőjén. Természetesen kihagyhatatlan volt számunkra, hogy a húszszoros maratoni világbajnok Csay Renátával beszélgessünk az akadémiai rendszerről és a nagy hagyományokkal bíró fizikai felmérőről.
A Magyar Kajak-Kenu Szövetség egy éve indította el a sportágban a regionális akadémiai rendszerét. A Csay Renáta Regionális Akadémia névadójaként, győri edzőként és természetesen még mindig aktív sportolóként milyennek találja ezt a szervezeti felépítést?
Csak pozitív tapasztalataim vannak a rendszerrel kapcsolatosan. Egy éve edzősködöm, 8-14 éves kislányokból álló csoportot viszek, és nagyon jónak találom, hogy egyre több versenylehetőséghez jutnak a fiatalok – az is, aki még csak most tévedt le a vízitelepre és természetesen az is, aki már évek óta jár hozzánk és versenyszerűen sportol. Jó, hogy a régiók klubjai ezen a platformon találkozhatnak, nem csak a versenyzők tudnak baráti viszonyt, közvetlenebb kapcsolatot kialakítani mondjuk a régiós válogatott rendszer révén, de az edzők számára is megnyílt egy szorosabb együttműködési lehetőség. Segítjük egymást az utazásban, a felszerelésekben, minden apró kérésben, kérdésben és nagyon jó látni, hogy bátran merünk is kérdezni egymástól legyen szó a technikáról vagy az edzésmódszerekről.
Tavaly pontosan ezt élhettük meg, amikor egyik versenyzőnknek, Nemes Rékának és párjának segített a futószakasz gyakorlásában.
Szerintem ezek azok a dolgok, amelyeknek természetesnek kell lenni. Fontos, hogy az idősebb versenyző átadja a tudását, hogy a jövő generációinak ne kelljen ugyanazokat a hibákat elkövetni.
Ezen a hétvégén az önök Akadémiája bonyolítja a régió Héraklész fizikai felmérőjét. Ahogy láthattuk, rengeteg a gyerek, mitől jó, népszerű és fontos ez a verseny az utánpótlás számára?
Mert megtöri a téli felkészülési időszakot és a vízre szállás előtt fel tudjuk mérni, hogy a mögöttünk lévő hónapokban mennyit fejlődtek a gyerekek. Én úgy készítettem a versenyzőimet erre a napra, hogy megkértem őket: nézzék meg az edzésnaplójukat és próbálják meg túlszárnyalni az abban lejegyzett eredményeiket. Ha akár egy számban is jobban teljesítenek, mint a decemberi edzéseredményük, akkor már elégedettek lehetnek magukkal.
Ezt a korosztályt mi motiválja inkább: a győzelem érzése vagy az élmény?
Szerintem mindkettő, és ez nagyon jó. Aki hozzánk jár sportolni, versenyezni általában mindenben szereti megmérettetni magát, ugyanakkor nagyon kedvelik a közösségi érzést, az élményeket is, éppen ezért az edzésmunka mellett el szoktam őket vinni kalandparkba, túrázni és egyéb programokra is. Amikor elkérem a gyerekek edzésnaplóját, akkor találok olyan bejegyzéseket, ahol azt írják a lányok: a délutáni edzés a nap fénypontja volt.
És önnek mit jelent még az edzés, a felkészülés?
Azt, hogy nagyon szeretem ezt a sportot, és még mindig találok benne motivációt, még mindig nem tudom letenni a lapátot. Ha minden jól megy, a májusi magyar bajnokságon ismét ott leszek a vízen. #kknkka
Forrás: Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia